На 30 октомври 2024, от 17 часа, във фоайето на Палеонтологичния музей „Димитър Ковачев“, филиал на Националния природонаучен музей при БАН в Асеновград беше представена временната изложба „Зората на човечеството“.
Експозицията бе открита от проф. Павел Стоев, директор на НПМ-БАН. Той приветства присъстващите и предостави думата на автора на концепцията, проф. Николай Спасов, който отбеляза: „Аз съм убеден, че тепърва предстоят изключително интересни открития, които ще бъдат направени по нашите земи. Както изглежда, Балканите са не само люлка на човешката цивилизация, но и на човечеството, въобще. И най-вероятно първите стъпки от изправените човеци са направени именно тук“.
Официален гост на събитието беше зам.-кметът на Асеновград инж. Петър Петров, който поднесе приветствие от името на общината с думите: „Не всеки ден имаме възможност да бъдем посещавани от известни и доказали имената си учени. Искам да Ви благодаря от името на кмета на общината д-р Христо Грудев, от свое име и от името на асеновградчани за организирането на тази изложба точно тук, в Палеонтологичния музей на Асеновград. Надявам се да имаме поводи за много други бъдещи срещи и общи начинания“.
В новата временна изложба в Палеонтологичния музей „Димитър Ковачев“, филиал на НПМ-БАН в Асеновград може да видите точно копие на оригиналния скелет на прочутата Люси (Australopithecus afarensis), съхраняван в Националния музей на Етиопия в Адис Абеба под номер AL 288-1. Дарен е на Националния природонаучен музей при БАН от проф. Дени Жераадс от Националния естественоисторически музей в Париж, дългогодишен участник в палеонтологичните разкопки на НПМ-БАН в България.
Изложбата представя още отливки на изкопаеми останки от хоминида грекопитек, открити в българското находище Азмака, край Чирпан, водещи, заедно с първата находка на този род, намерена край Атина, до формулирането на хипотезата, че първите предчовеци, от които произлиза човешката еволюционна линия, са живели на Балканите. Според най-новите изследвания на останки на грекопитека, чиято възраст се определя на 7.2 млн. год., известни от Гърция и България, в еволюционно отношение родът стои по-близо до човека, отколкото до човекоподобните маймуни и днес редица учени приемат, че това е първия предчовек. Неговите редки останки са изложени заедно с отливки от черепите на хоминида уранопитек от Северна Гърция (9 млн. год.) и на сахелантропа от Чад (7 млн. год.). За сравнение е изложен и предният крайник на най-древната европейска маймуна мезопитек, съжителствала с грекопитека в района на Азмака.
Повече за събитието вижте във фотоалбума във Facebook.
Разговор на Димитрина Кюркчиева с проф. Николай Спасов за „Артефир“ в БНР: bnr.bg/post/102067628.