English | Български
Къде съм? > Начало > За нас > Новини

Националният природонаучен музей при БАН в Петнадесетия Софийски фестивал на науката (1) (c) НПМ
Националният природонаучен музей при БАН в Петнадесетия Софийски фестивал на науката (2) (c) НПМ
Националният природонаучен музей при БАН в Петнадесетия Софийски фестивал на науката (3) (c) НПМ
Националният природонаучен музей при БАН в Петнадесетия Софийски фестивал на науката (4) (c) НПМ

Националният природонаучен музей при БАН в Петнадесетия Софийски фестивал на науката

12 май 2025 18:30

Програмата на Националния природонаучен музей при БАН за XV Софийски фестивал на науката включваше традиционния информационен щанд, две работилници за деца, една изложба и четири презентации на сцената на фестивала.

„Изследовател на прилепи: има ли такава професия?“ беше презентацията на гл. ас. д-р Виолета Желязкова, която разказа какво е да си изследовател на прилепи и защо понякога това е страшно, друг път — смешно, но винаги интересно и вълнуващо.

„В търсене на тайните съкровища на България и „смъртоносните“ заплахи, дебнещи в българските пещери“ беше представена от учени от три научно-изследователски институции – Националния природонаучен музей при БАН, Нов български университет и Националния център по заразни и паразитни болести, сектор „Микробиом“. Те споделиха опита и резултатите си от едно тригодишно проучване на живота под земята в търсене на смъртоносни заплахи за съвременния глобален свят, в който инфекциите лесно прескачат границите. Безпрецедентното нарастване и откриването на нови инфекциозни заболявания днес показват, че средно по един нов агент, произхождащ от животни се появява всяка година.

„Островът на динозаврите“ беше озаглавена презентацията на ас. Владимир Николов, който представи нови данни за Трънското находище на динозаври, събрани през изминалите 8 години. Те включваха нова информация за таксономичното разнообразие на фосилната фауна, за природната обстановка и условията на погребване на костите, състава на растителния свят и климата.

Д-р Светлозара Казанджиева, постдокторант към Националния природонаучен музей при БАН посвети презентацията си „Кръстникът на живия свят“ на 290 годишнината от публикуването на първото издание на „Systema Naturae“ от шведския учен Карл Линей.

Надежда Апостолова, ботаник в Националния природонаучен музей при БАН, проведе две работилници „Откриватели на растения “ с над 100 ученици от 1 до 4 клас. Всички заедно влязоха в ролята на изследователи и наблюдаваха донесените растения, разпознаваха ги с помощта на определителни описания и играха игри, за да запомнят техните имена и особености.

На 11 май, от 19:30 ч., в зала КОСМОС се събраха финалистите от петте подборни кръга в страната, включително и на Българската антарктическа база на остров Ливингстън, сред които беше и д-р Станимира Делева, която представи НПМ-БАН в националния финал на FameLab България 2025.

SYMBIOSIS, първата съвместна изложба на Националния природонаучен музей при БАН и Националната художествена академия гостува на фестивала и беше представена на сцена от 13те студенти, автори на изложбата.

Щандът на Националния природонаучен музей при БАН по традиция предлагаше продукти с кауза, сред които най-новото издание на НПМ-БАН „Сборник на водни кончета от България“ от д-р Милен Маринов, „Песента на титаните“ от Владимир Николов и книгата „Докато пеят чучулигите“ на Николай Боев, както и други продукти с логото на музея.

Приходите от тези продукти са в подкрепа на палеонтологичните експедиции край гр. Трън и на изследователската дейност на Опръстенителния орнитологичен лагер в Дуранкулак.

Версия за печат