Така наречената разновидност ‘лондонско синьо’, получена чрез облъчване на безцветен топаз —
образец 0070, снимка © НПМ
Често пъти естествени скъпоценни камъни биват третирани за подобряване на външния вид, цвета или пък за придаване на трайност. Схемата за оценка по този показател е представена по-долу.
никакво
Понастоящем не е известно да е третиран.
подобряване
Рутинно подобряване чрез традиционни методи.
избелване
Използването на топлина, светлина и/или други средства за осветляване или премахване на цвета на скъпоценен камък.
обличане
Използването на такива повърхностни подобрения като лакиране, емайлиране, намастиляване, фолиране или разпрашване на филми за подобряване на външния вид, придаване на цвят или добавяне на други специални ефекти.
боядисване
Въвеждането на оцветител в скъпоценен камък, за да му придаде нов цвят, да засили присъстващия или да подобри еднотонността на цвета.
пълнене
Запълването на излизащи на повърхността кухини или пукнатини с безцветно стъкло, пластмаса, втвърден боракс или други подобни вещества, които са видими при правилно осветяване и 10 пъти увеличение. Този процес подобрява трайността, външния вид и/или добавя тегло.
нагряване
Използването на топлина за постигане желаната промяна на цвят, чистота и/или проявления.
импрегниране
Импрегнирането на порест камък с безцветно вещество (обикновено пластмаса), за да му придаде трайност и да подобри външния вид.
омасляване
Запълването на пукнатини на повърхността с безцветно масло, восък, смола или други безцветни вещества, с изключение на стъкло или пластмаса, за да се подобри външния вид на скъпоценен камък.
облъчване
Използването на неутрони, гама и/или електронно бомбардиране, за да се промени цвета на скъпоценен камък. Облъчването може да бъде последвано от процес на нагряване.
дифузия
Използването на химикали заедно с високи температури за създаване на цвят и/или включения, създаващи астеризъм.